Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Ήττες για το ανδρικό και το παιδικό του ''ΜΕΓΑ'' !!!

Νέα ήττα για το ανδρικό του Μ.Αλέξανδρου Λεπτοκαρυάς με σκορ 43-55 αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα του Κολινδρού!Η ομάδα της Λεπτοκαρυάς μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις συνθήκες του Σαββατιάτικου αγώνα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και έχοντας απέναντι της μια αρκετά ανανεωμένη ομάδα όπως είναι ο Κολινδρός δίκαια έφτασε στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της  Β' ΕΚΑΣΚΕΜ !Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης είναι η εκπληκτική εμφάνιση του ΚΑΤΣΙΑΝΟΥ  που σημείωσε του 41 από τους 55 πόντους του Κολινδρού!Για την ομάδα του μέγα που παρουσίασε αρκετά κενά στην άμυνα και με εμφανή τα σημάδια απειρίας από τους μίσους σχεδόν νέους παίχτες που ήρθαν φέτος στην ομάδα το αποτέλεσμα σίγουρα φέρνει κάποιο προβληματισμό στο προπονητή της Λεπτοκαρύτικης ομάδας  Μπακάλη Ν.Η εμφάνιση όμως του πρώτου παιχνιδιού στην Αριδαία σίγουρα δίνει ελπίδα βελτίωσης για την συνέχεια του πρωταθλήματος ,αρχής γενομένης απο το ματς του επόμενου Σαββάτου  κόντρα στην ομάδα της ΑΓΕΠ για την τέταρτη αγωνιστική

.

Στο παιχνίδι της Κυριακής το παιδικό τμήμα του Μέγα Αλέξανδρου Λεπτοκαρύας αντιμετώπισε το αντίστοιχο του Βαφυρα του εορτάζων Μ.ΣΑΡΑΠΤΣΗ.Στο παιχνίδι η ομάδα του βαφυρα ξεκινησε πολύ δυνατά και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε γρήγορα στο σκορ, με την ομάδα όμως του Μέγα Αλέξανδρου να απαντά με ένα δικό της σερί 9-0 και να καταφέρει ακόμα και να προηγηθεί λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με 16-15.Απο κείνο το σημείο όμως και μετά η ομάδα του Μ.Σαραπτσή ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με ασφυκτικό zone press σε όλο το γήπεδο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της κρατώντας μια διαφορά 10π. στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με αποκορύφωμα το τέταρτο δεκάλεπτο όπου η ομάδα του'' μέγα'' χρησιμοποίησε και τους αθλητές μικρότερης ηλικίας φτάνοντας έτσι στο τελικό 47-67.Στο σημείο αυτό όμως χωρίς να αμφισβητείται η ανωτερότητα του Βαφύρα και η δίκαιη επικράτησή του ,θα πρέπει να αναφερθεί η  ανοχή του διαιτητή της αναμέτρησης στο σκληρό κατά διαστήματα αμυντικό παιχνίδι των παιχτών του Μ.Σαραπτσή,  που πυροδότησε αρνητικές συμπεριφορές των παιχτών και των δυο ομάδων ,κάτι που σίγουρα δεν αρμόζει στον χαρακτήρα και τον σκοπό για τον οποίο  διεξάγονται οι αναμετρήσεις σε αυτό το επίπεδο .